وقتی آدمها موش می شوند!

 

گزارش یازدهمین نشست بازخوانی ادبیات ملل

وقتی آدمها موش می شوند!

25 اردیبهشت، در یک روز ابری و بارانی کافه «الف»  میزبان «موشها و آدمها» بود. همنشینی، ساعت 14 به صرف چای دارچینی بزرگ و عطر لیمو برگزارشد. بررسی ادبیات آمریکا که با «پیچش پیچ» آغاز شده بود، حالا در پیچ سال 1937 ایستاد و «جان اشتاین بک» مهمان یازدهمین نشست گروه بازخوانی ادبیات ملل در کافه الف شد. البته او پیرتر و خسته تر از آن بود که این همه پله را بالا بیاید، پس«موشها و آدمها»یش آمدند: ژرژ،لنی،زن کورلی و... و رویای آمریکایی شان.

کتاب «موش ها و آدمها » توسط برنده جایزه نوبل ادبیات «جان اشتاین بک» در سال 1937 منتشر شده است. بهاره ارشدریاحی، در آغاز از زندگی و آثار نویسنده و شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه آمریکا در عصر نویسنده گفت و به بررسی کوتاهی در مورد فرم و محتوای اثر پرداخت.

مصطفی علیزاده هم در مورد اتمسفر داستان، شخصیت پردازی، توصیفات و پیرنگ اثر صحبت کرد. او در ادامه بخشی از ترجمه شعری را خواند که الهام بخش نام کتاب بوده است. شعری که تلخی نام قصه را بیشتر کرد: "چه بسیار نقشه های موشها و آدمها که نقش بر آب است...".

در ادامه علیرضا رحیمی همچون همیشه راوی تاریخ ادبیات بود و این بار، تاریخ ادبیات آمریکا را روایت کرد و تمام.

ادبیات امریکا ورق خورد؛ پیچ بعدی، ایستگاه «ویلیام فاکنر» است با «خشم و هیاهو» و شاید «حرامیان»... به تاریخ 22 خرداد یا ...

 

فائزه شکیبا

/ 0 نظر / 50 بازدید