درباره جلسات ادبیات ملل

رمان هایی هستند که باید خوانده شوند؛ که برای یک نویسنده یا یک رمان خوان حرفه ای و جدی، از نان شب هم واجب‌تر است. که در تمامی لیست های صد رمان و هزار رمان و هزار و یک رمان و چه و چه توصیه به خواندن‌شان شده است. که اگر نخوانیم حق داریم گاه حتی شرمگین هم باشیم. و چندین و چند دلیل محکم دیگر وجود دارد برای اینکه بخوانیم‌شان؛ اما معمولا از خواندن‌شان طفره می رویم!

طفره می رویم و برای خود بهانه می تراشیم که آنها را از قفسه کتابخانه برنداریم و نخوانیم؛ برای خودمان هزار و یک دلیل و بهانه می آوریم: سرمان شلوغ است؛ درگیر و مشغول نوشتن هستیم. زمان آزادمان کم است. داریم پژوهشی می کنیم و وقت کم است و چه و چه. اما به حقیقت نزدیک‌تر آن است که احتمالا حوصله خواندن شان را نداریم. کوتاه‌خوان شده‌ایم و این گرایش‌های مینی‌مالیستی بی ارتباط با شرایط و الزامات روزگار حاضر نیست.

تصمیم گرفته‌ایم که بخوانیم... . آثاری را که مدام در انتهای صف طویل کتاب‌های در انتظار نگهشان داشته‌ایم. و این طور شد که دور هم جمع شدیم و قرار گذاشتیم که آثار برجسته ادبیات هر کشور یا منطقه جغرافیایی را بخوانیم. از هر نویسنده بزرگ، یک اثر. حتی اگر قبلا هم خوانده باشیم‌شان، باز هم بخوانیم و دور هم جمع شویم و در جلسه ای با حضور اعضا و مهمانان کتاب‌دوست و کتاب‌خوان و نویسنده و منتقد، آن را بررسی کرده و بکاویم. بدین ترتیب و با هدف مطالعه رمان‌های برجسته، بررسی دقیق رمان ها، هم‌افزایی میل و انگیزه اعضا به مطالعه رمان و نهایتا بسط و گسترش فرهنگ و اشتیاق به رمان خوانی در میان کتاب‌دوستان و داستان‌خوانان - و نه صرفا داستان نویسان-  دوره های «بازخوانی ادبیات ملل» آغاز شد.

 

ورود به جلسات بازخوانی ادبیات ملل و عضویت در گروه برای تمام علاقمندان رمان و ادبیات داستانی آزاد است. 

/ 0 نظر / 16 بازدید